Archery Victoria

State Teams

State Teams

Archery Victoria strives to nominate and enter teams into all Archery Australia Championships where a Regional Governing Body team competition is held. These events are broken down into the National Championships, the National Youth Championships, and the National Indoor Championships.

We strive to enter a team that will have the best chance of winning each of these competitions, and to select the members of each team based upon a clear process that is not based on subjective judgement.

At all times Archery Victoria will provide an environment designed to encourage and support archers who participate in competitive archery.

Where available Archery Victoria will appoint Honorary State Teams to selected National Championships.

 

Further information regarding State Team Guidelines are available via the following links on the AV website:

0491   State Team Guidelines

0491a  State Team Guidelines – addendum 1

0491b  State Team Guidelines – addendum 2


Current & Previous State Teams

Youth State Team 2019

Compound

Tazmin Forrest; Harri Howden; Caleb Barkway; Adrian Angus; Jakob Wray; Caitlin Howden; Niamh Jones; Myfanwy Howden; Augustus Anagnostou; Nathaniel Dornseiff

Recurve

Tian Mortimer; Hugo Lobb; Zac Tonizzo; Finn Tobin; Jai Crawley; Arunav Chatterjee


Open State Team 2018

Womens Compound

Helene Wilson; Karina Cave

Womens Recurve

Dawn Nelson-Furnell; Janine Lyons; Debbie Tremelling; Ros Greig

Mens Compound

Adam Bielby; Shaun Hastie; Marcel Verstegen; Sam Breeden

Mens Recurve

Jason Butterworth; Dan Jansen; Ben Howell; Gerard Middendorp


Honorary State Team 2018

Womens Barebow

Debbie Tremelling; Ros Greig

Womens Longbow

Suzanne Hurley

Mens Barebow

Mike Matthews; Mark Slade

Mens Longbow

Guenter Licht; Reece Lyons


Indoor State Team 2018

Compound

Marcel Verstegen; Adam Bielby; Paul Eagle; Will Toop

Recurve

Markus Kuhrau; Dan Jansen; Dawn Nelson-Furnell; James Gaze


Para State Team 2018

Compound

Paul Watt; Charles Leitao

Recurve

Luke Lyons-Clarkson; Kyle Lyons-Clarkson; Daniel Neale; Brendan Fox; Hazel Hockley; Paul Holmes


Youth State Team 2018

Compound

Niamh Jones; Devilliers Duvenage; Harri Howden; Caitlin Howden; Myfanwy Howden; Chris Vissariou; Adrian Angus; Caleb Barkway; Tazmin Forrest; JJ Ring

Recurve

Ben Howell; Zac Tonizzo; Hugo Lobb; Tian Mortimer; Arjo Chatterjee


Open State Team 2017

Womens Compound:

Vivienne Bennett; Karina Cave; Tamara Hastie; Tania Sacco

Womens Recurve:

Gerardine Middendorp; Dawn Nelson-Furnell; Leanne Strahan; Debbie Tremelling

Mens Compound:

Peter Bennett; Adam Bielby; Shaun Hastie; Damien Sinclair

Mens Recurve:

Jason Butterworth; Ben Howell; Gerard Middendorp; Alec Potts

Honorary:

Guenter Licht


Indoor State Team 2017 

Recurve

Alec Potts; Markus Kuhrau; James Gaze; Jacob Blackburn; Ben Howell

Compound

Marcel Verstegen; Harri Howden; Shaun Hastie; Adam Bielby; Julian Howden


Para & VI State Team 2017

Compound Men

Chris Doneman; Jesse Balshaw; Charles Leitao; Paul Holmes

Recurve Men

Kyle Lyons-Clarkson; Daniel Neal

Compound Veteran Women

Hazel Hockley


Youth State Team 2017

Compound

Harri Howden; Niamh Jones; Caitlin Howden; Adrian Angus; Devilliers Duvenage; Chris Vissariou; Samuel Breeden; Augustus Anagnostou; Metatron David; Faith Hastie

Recurve

Tian Mortimer; Laura Paeglis; Arunav Chatterjee; Annie Sanell; James Gaze; Ben Howell; Zachary Tonizzo; Denise Pilien; Markus Kuhrau; Kyle Lyons-Clarkson


Open State Team 2016

Indoor State Team 2016

Youth State Team 2016

Open State Team 2015

Indoor State Team 2015

Youth State Team 2015

We are grateful to the Organisations below for their ongoing support of Archery in Victoria.

Find out more about our proud sponsors by selecting their logo.